Zmarł profesor LEONIDAS DONSKIS

Termin: 21.09.2016

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 IX 2016 roku zmarł nagle w Wilnie współpracownik Pracowni Kultury Litwy WP UJ profesor LEONIDAS DONSKIS.

Leonidas Donskis urodził się w 1962 roku w Kłajpedzie. Był profesorem Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, doktorem honoris causa kilku uniwersytetów, wiceprezesem Wspólnoty Żydów Litewskich. Był wybitnym intelektualistą, filozofem polityki, historykiem idei, eseistą. W ostatnich latach zaangażowany zwłaszcza w kształtowanie dyskursu o przyszłości Europy w duchu liberalizmu. Obrońca praw człowieka i wolności obywatelskich. W latach 2009-2014 reprezentował Litwę w Parlamencie Europejskim. Zainteresowany relacjami polsko-litewskimi, w ostatnim czasie często bywał w Polsce – w kwietniu gościł na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie wygłosił wykład "To Remember or Dismember? The Jews in Present Lithuanian Memory".

*
Jeśli historii twojego życia nie ma w opowieściach z życia innych ludzi, to znaczy, że ona jeszcze nie powstała.
(Leonidas Donskis, Aforyzmy)

Składamy najszczersze kondolencje Pani Jolancie Donskienė i bliskim Profesora.

Gili užuojauta Poniai Jolantai Donskienei ir Profesoriaus artimiesiems.

Data opublikowania: 22.09.2016
Osoba publikująca: Janusz Smulski